Naast docent is Badir al ruim 13 jaar binnenhuisarchitect
 ‘Ik ben al ruim 13 jaar binnenhuisarchitect en dat doe ik nog steeds met heel veel plezier. Toen ik voor mijzelf werkte had ik vooral de focus op MKB bedrijven. Zoals bakkerijen, restaurants, cafés en hotels. Sinds 2017 ben ik ingehuurd door het UMC ziekenhuis als ZZP-er en ondersteun ik de twee binnenhuisarchitecten die ze in dienst hebben. En dat doe ik nog steeds. Er is daar zo ontzettend veel werk te doen. Het ziekenhuis is gigantisch en zo divers dat elke klus binnen het UMC echt anders is. De ene keer is het restaurant aan de beurt, de andere keer een wachtruimte of OK. Dat maakt het echt uitdagend en dus ook nog steeds leuk.
Hoe ben je erachter gekomen dat binnenhuisarchitectuur jouw passie is?
‘Ik ben altijd al heel creatief geweest. Ik was altijd aan het tekenen en dat doe ik nog steeds. Vanuit de middelbare school ben ik gaan kijken welke opleidingen er bij mij zouden passen en daar kwam eigenlijk al snel architect uit. Toen ben ik gaan kijken welke opleiding daarbij zou passen en zo ben ik bij de kunstacademie in Utrecht terecht gekomen.
Van niets iets maken, dat vind ik echt prachtig. Voordat er überhaupt iets gebouwd wordt staat het er eigenlijk al. Mensen blij maken met het creatieve wat ik heb bedacht, dat vind ik geweldig om te doen.
Je andere passie is lesgeven. Hoe ben je hier achter gekomen?
Tijdens de corona periode ben ik een burn-out terecht gekomen. Ik heb mijzelf daarna echt opnieuw moeten uitvinden. Wie ben ik? Wat wil ik?
Samen met een coach ben ik deze zoektocht aangegaan. Daar kwam uiteindelijk naar voren dat lesgeven iets is wat bij mij zou passen. Eigenlijk best gek, want ik vind het niet leuk om in de belangstelling te staan. Maar ik vind het wel super leuk om mensen dingen uit te leggen. En dit vooral op een manier te doen waar andere ook enthousiast van worden.
Toen ik de eerste keer voor de klas stond heb ik echt ontdekt dat lesgeven mijn passie is.
De liefde die ik heb voor het vak van binnenhuisarchitect en zakelijk interieurontwerpen, dit meegeven aan mijn studenten en hen uiteindelijk weg te sturen met kennis over hoe je de mooiste ontwerpen kan maken, is voor mij echt onbetaalbaar.
Hoe ben je uiteindelijk bij Interieuracademie terecht gekomen?
Een oude klant gaf mij de tip om eens te kijken bij Interieuracademie. Want daar zochten ze destijds ook docenten. En dat was een goede tip. Vanaf het eerste moment voelde ik mij thuis. Het warme ontvangst dat ik kreeg van het team, de kansen die ik heb gekregen om mijzelf te ontwikkelen als docent. Ik voelde mij meteen onderdeel van het team. Dat was en is voor mij nog steeds een belangrijke drijfveer.
Welke lessen geef je bij Interieuracademie?Â
Ik geef lessen voor Binnenhuisarchitectuur (Basisopleiding Interieurotnwerper), Korte Opleiding SketchUp Online en Interieurdesign voor Hospitality en Retail (voorheen Zakelijke Interieurontwerpen). En vooral de opleiding Interieurdesign voor Hospitality en Retail ligt mij echt aan het hart. Ik vind dit zo’n gave opleiding omdat het veel meer is dan alleen maar het ontwerpen van een interieur. Je hebt te maken met vergunningen, aanlooproutes, regelgeving over hoe breed het gangpad moet zijn en waar de nooduitgang moet zitten en ga zo maar door. Je bent service gericht bezig voor de klant. Je denkt mee met de bedrijfsvoering en hoe jouw ontwerp ervoor kan zorgen dat het een goed lopend bedrijf wordt of blijft. Als zakelijke interieurontwerper adviseer je op zo veel verschillende vlakken. Het gaat er niet persé om wat mensen mooi vinden, maar het gaat erom wat werkt voor de bedrijfsvoering.
Ik heb zelf ooit een café voorzien van een nieuwe binnen en buitenkant. Ik heb de doorstroom compleet verandert door de deur op een ander plek te zetten. Daardoor kwamen mensen makkelijker binnenlopen. Toen ik een keer terug kwam was die man mij zo dankbaar, zijn slechtste dag na de verbouwing was zijn beste dag voor de verbouwing. Dat is toch geweldig’.
kun je meer vertellen over de opleiding Zakelijk Interieurontwerpen?
De opleiding Interieurdesign voor Hospitality en Retail (voorheen Zakelijk Interieurontwerpen) is voor twee soorten mensen. Voor iemand die al in de zakelijke markt werkt, denk aan bijvoorbeeld kantoormeubilair en die zijn of haar kennis wil verbreden om klanten beter te kunnen helpen. Of voor mensen die willen gaan ontwerpen maar niet alleen voor de particuliere klant.
Zakelijke interieurontwerpen doe je niet vanuit je zelf maar vanuit de wensen van de klant. Je kunt je eigen stempel er niet op zetten. Wat is de vraag, waar bevindt de ruimte of winkel zich, wie zijn de klanten en bezoekers? Het is echt een puzzel van heel veel verschillende vraagstukken die op elkaar aan moeten sluiten. En je hebt niet altijd de volledige vrijheid qua materialen, kleuren, indelingen, etc.. Je hebt veel meer petten op uiteindelijk dan alleen de pet van interieurontwerper.
Als je deel wilt nemen aan deze opleiding moet je wel weten wat perspectief is. Als je ook nog perspectief kan tekenen op papier of in SketchUp is dat mooi. Tijdens de opleiding hebben we daar geen tijd voor want we gaan meteen de inhoud in.
De opbouw van de opleiding is als volgt. Ik laat de cursisten eerst kennismaken met wat de zakelijke markt is. Wat zijn nou winkels, cafés, kantoren, etc. en wat is hun doel?
Dan neem ik mijn cursisten mee in de reis van zakelijke interieurontwerpen met verschillende petjes. Ik laat ze eerst het petje op doen van de klant. Ze mogen zelf een logo of slogan verzinnen voor een winkel en hoe deze winkel eruit ziet. Zo krijg je gevoel bij het denken van een klant.
Daarna krijgen ze het petje op van de ontwerper/adviseur. Dan gaan ze aan de slag om het probleem van de klant op te lossen.
Op die manier krijgen ze in een korte periode veel inzichten van wat de zakelijke markt is, waar loopt een klant tegenaan voordat ze een ontwerper/adviseur inhuren en hoe los je hun probleem op. Zo worden alle facetten van zakelijk interieurontwerpen meegenomen tijdens de opleiding.
Als laatste onderdeel worden alle ontwerpen gepresenteerd en sluiten we dit natuurlijk feestelijk af.
De opleiding moet een feestje zijn en ik wil dat al mijn cursisten na het volgen van de opleiding Zakelijk Interieurontwerpen ook echt meteen aan de slag kunnen in de zakelijke markt.
Benieuwd geworden naar de opleiding Interieurdesign voor Hospitality en Retail?
Ook geef je lessen over SketchUp pro. Wat is Sketch Up?
SketchUp is een ontwerp tool waarmee je ideeën en creativiteit om kunt zetten in tekeningen. Alles begint namelijk met een idee en dat idee moet je op papier krijgen om het zichtbaar te maken. En daar is SketchUp voor.
Het is een handige tool voor de interieursector. Je kan op een eenvoudige manier 2d tekeningen omzetten naar 3d. De meeste van onze cursisten willen na het volgen van een opleiding voor zichzelf beginnen. Om je werk professioneel en snel uit te werken en te kunnen tonen aan je klanten is SketchUp een goede tool Het is eenvoudig te leren, handig in gebruik en betaalbaar.
Als je creatief digitaal kan werken pak je het snel op. Heb je daar nog helemaal geen ervaring in dan moet je daarvoor iets meer tijd nemen. Het verplaatsen van schetsboek naar computer is lastig. Het leren bewegen en tekenen in zo’n programma kost tijd.
De cursus die ik geef leer je in zes lessen alles over SketchUp Pro. De eerste twee lessen zijn vaak wat lastig maar daarna wordt het leuk. In zes lessen van niks naar 3d kunnen schetsen, layouts maken en renderen. Het lukt me altijd.
 Benieuwd naar de online opleiding van Badir?Â